Have a burning deadline for a vacancy? Delegate it to us! Fill out the form and we will contact you today

Leave a request

Переїзд на Кіпр — головні речі, які треба знати заздалегідь

Evotalents
Evotalents April 4, 2023

Життя біля моря, гарні краєвиди, смачна кухня, 9 місяців літа і тепла зима – саме так коротко ми б описали життя на Кіпрі. Згідно зі статистикою, на острові наразі проживає близько 15 тисяч українців і число охочих переїхати все зростає. Ми зібрали думки людей, які вже переїхали на Кіпр та живуть там вже деякий час.* Тож розберемося чи правда життя на острові таке гарне, як його описують, а також дізнаємось як адаптуватись в новій країні. 

Готуємо візу та документи    

Ваш перший крок — це збір інформації стосовно документів, які потребують для в’їзду в обрану країну. Інколи, ця інформація може напряму впливати на ваше рішення через якісь обмеження, тому це перше, на що треба звертати увагу. Наразі зі в’їздом до Кіпру для українців проблем немає, тим паче якщо ви плануєте отримати статус біженця. Необхідно лише мати при собі закордонний паспорт.

Окрім статусу біженця також існує декілька варіантів для отримання візи, зараз ми розглянемо два з них, найпопулярніших серед молоді. 

  • Yellow Slip. Свою назву віза отримала через свій вигляд. За схваленням візи, ви отримаєте жовтий бланк формату А4, якій дозволятиме безстроково перебувати на території країни. Щоб отримати цей реєстраційний лист, необхідно подати на нього заявку упродовж 4 місяців після в’їзду в країну. Таку посвідку на проживання можуть отримати громадяни ЄС та їх члени родини. Такий документ також дозволяє офіційно працювати в країні. 

  • Work Visa. Зазвичай, процедура отримання такої візи радикально не відрізняється від отримання будь-якої іншої робочої візи. Необхідно запрошення на роботу від кіпрської компанії, та подача стандартного пакета документів разом із паспортом. Але треба мати на увазі, що не всі компанії на Кіпрі зможуть видати таке запрошення. Детальніше про вимоги до компаній, які можуть наймати співробітників з закордону, ви можете ознайомитись тут.

Найкращий спосіб дістатися до Кіпру — це літак. На острові є два аеропорти, а найпопулярніший це аеропорт Ларнака. Ціни на авіарейс коливаються близько 100 євро. Наприклад, на момент написання матеріалу, ціна за квиток з Кракова до Ларнаки коштує 120 євро, тобто 4,600 гривень. 

“Кіпр ми обрали за двома критеріями – швидке отримання візи та можливість здобути гарну освіту для дітей” Тетяна Лактіонова 

У пошуках нового дому 

Вітаємо, ви прибули до середземноморської країни! Наступний крок це пошук житла. Країна пропонує великий вибір ресурсів, за допомогою яких можна знайти апартаменти. Оскільки в країні вже проживає достатньо велика діаспора українців. Тому не треба лякатись співпраці з агенціями нерухомості. Також звертайте увагу на те, в який період ви шукаєте житло. Найкращий час для переїзду це жовтень-квітень, коли туристів ще не так багато. 

Отже, окрім усім відомих Arbnb та Booking.com, ви можете скористатись наступними сервісами:

  • Dom.com.cy 

  • Bazaraki.com

  • cyprus-realty

У середньому, житло тут коштує 1500-2000 євро за місяць, але якщо ви переїжджаєте один та без дітей, можна знайти й дешевше. Як і в кожній країні, цінова політика буде залежати від ваших побажань. Наприклад, оренда квартири в центрі Ларнака буде коштувати стільки ж, скільки оренда будинку десь далеко від міста та від моря. 

Крок 3, знайти роботу 

Якщо ви приїхали на Кіпр з метою знайти роботу, тоді у нас для вас чудова новина. В цій країні умови приймання на роботу набагато легші, ніж у будь-якій іншій європейській країні. Співробітників з інших країн на Кіпрі наймають як в IT компанії, так і в компанії, пов'язані зі сферою обслуговування. На острові завжди високо цінуються фахівці б'юті-сфери, менеджери в ресторани, а також офіціанти. Ну і, звісно ж, ви напевно зможете знайти вакантне місце в агенції нерухомості, особливо, якщо досконало знаєте англійську.

Де саме?

Крім усім звичних LinkedIn та Facebook, на Кіпрі можна знайти роботу двома способами: через спеціальні сайти або через ком'юніті українців, які вже живуть там. Почнемо з першого варіанта. 

На острові досить багато сайтів за допомогою яких можна знайти роботу, наприклад, Jooble. Наразі на Кіпрі гостра нестача IT-спеціалістів, оскільки багато компаній, зокрема й українські, провели релокейт філій на Кіпр і відкрили там офіси. Звичайно ж, під час пошуку такої вакансії необхідно завжди звертати увагу на документи, які вимагає роботодавець, а також на умови роботи. Для цього на сайтах є зручні фільтри, які заощадять вам час під час пошуку.

Якщо вас більше цікавить робота у сфері обслуговування, тоді наполегливо рекомендуємо вам придивитися до загальних груп і чатів у соціальних мережах. Саме там нерідко можна зустріти актуальні вакансії б'юті майстрів, перевізників чи офіціантів. Також такі канали є непоганим способом реклами, якщо, наприклад, ви майстер манікюру, який шукає нову клієнтську базу. Якраз велика кількість переселенців на острові й дає перевагу приїжджим знайти роботу, житло або просто завести нове коло друзів і знайомих.

Як підготуватись?

Після того як ви визначилися з вакансіями, які вас цікавлять, настає етап підготовки перед працевлаштуванням. Розгляньмо етап підготовки покроково:

  1. Оновіть своє резюме та портфоліо. Внесіть нові дані, освіжіть інформацію про останнє місце роботи й обов'язково оновіть інформацію в розділі навичок. Якщо ви успішно впоралися з переїздом до нової країни, ви сміливо можете додати "Стресостійкість" до розділу якостей. 

  2. Згідно зі статистикою, рекрутери витрачають до 5 секунд на те, щоб окинути поглядом резюме і зрозуміти, підходить їм кандидат чи ні. Тому в цьому разі потрібно подавати інформацію стисло і за фактами. Чого не скажеш про портфоліо, яке розглядатимуть більш детально. Тому радимо оформити ваші приклади робіт у вигляді презентації. Тут також можете проявити свою креативність і скористатися такими інструментами, як Canva або Figma. Ну і звісно ж не забудьте додати статистику, цифри чи результати прогресу з минулої роботи, які розкажуть краще про ваші успіхи. 

  3. Підготовка супровідного листа. Супровідний лист — це перше, що бачить рекрутер разом із вашим резюме. У цьому листі у двох абзацах варто коротко видати інформацію про ваш досвід, у яких сферах працювали та чому зацікавила саме ця вакансія. 

  4. Перший етап інтерв'ю. Якщо ваш досвід роботи підійшов роботодавцю і ви вже призначили час для першого дзвінка, настав час підготовки до спілкування. По-перше, ваша промова має бути структурною та послідовною, а інформація має бути за темою. По-друге, обов'язково проскануйте вимоги від компанії до кандидата в описі вакансії й робіть наголос на тому, що від вас вимагається. Наприклад, якщо в описі вакансії зазначено вимогу "досвід роботи з Excel", обов'язково озвучте це під час інтерв'ю.

Якщо все пройде успішно, найімовірніше, вас попросять виконати тестове завдання, відповідно до вашої позиції, щоб перевірити ваші навички. Але ми у вас віримо, тож і ви не сумнівайтеся у своїй експертності.   

Що зробити в першу чергу після переїзду 

Одразу після приїзду на Кіпр, перше, що необхідно зробити, це зареєструватися. Зробити це потрібно протягом 4 місяців після прибуття на острів і не пізніше. Якщо ви біженець, тоді вам потрібно отримати документ про тимчасовий захист з правом на ППП (посвідка на постійне проживання. Також не забувайте про реєстрацію членів сім'ї та домашніх тварин. Якщо ви приїхали за робочою візою, ви також можете оформити ППП для своїх рідних, які приїхали з вами. 

“Навіщо жити не біля моря, коли можна жити біля моря? Я щаслива жити на Кіпрі!”

Тетяна Лактіонова 

Ще один важливий пункт, який спростить вам переїзд, це заздалегідь продуманий варіант із переказом грошей. У рідній країні вам буде необхідно підготувати всі документи для відкриття рахунку на Кіпрі. Це можуть бути довідки про доходи за рік, довідки, що підтверджують легальне джерело отримання цих грошей тощо. Далі вам варто вибрати банк і зайнятися відкриттям рахунку на острові.

Якщо у вас є діти, то радимо не відкладати розв'язання питання з дитячим садком. На Кіпрі є дитячі садки й школи українською мовою, але через наплив людей у 2022 році, місця в такі установи можуть бути обмежені. 

Також обов'язково займіться питанням медичної страховки та прописки, оскільки перше без другого часто неможливо отримати.

Кіпр чекає на тебе! 

Більшість експатів переїжджають на Кіпр саме через клімат. Влітку тут буває до 30 градусів, а взимку температура не спускається нижче 15. Жити при такому кліматі дуже комфортно, а чудові краєвиди та море слугують кращим антидепресантом. Але тут досить високі ціни, якщо порівнювати з Україною або навіть із деякими іншими європейськими країнами. Щоб комфортно жити з дитиною на острові, на місяць необхідно мати 4-5 тисячі євро. 

“Я рада, що обрала саме Кіпр. Тут ти почуваєш себе у безпеці.” Тетяна Бикова

Також якщо ви звикли до галасливого та активного життя в мегаполісі, наполегливо рекомендуємо звернути увагу на інші країни, бо кіпряни дуже спокійні й нікуди не поспішають. Життя на острові загалом дуже спокійне і розмірене, без зайвих поспіхів. Місцеві дуже доброзичливі та завжди готові допомогти. Тому якщо ви в пошуках умиротвореного життя на березі моря — ласкаво просимо на Кіпр!

*Окреме дякую Тетяні Лактіоновій та Тетяні Биковій за співпрацю та надану інформацію!