Релокейт у Берлін: історія програміста Алекса

Liuda Ziuman
Liuda Ziuman September 12, 2019

Релокацiя в Берлiн

READING TIME: 5 MINUTES

 

Знайомтесь. Це Алекс.

Алекс, як і будь-який український айтішник, непристойно талановитий, по-справжньому працелюбний і сповнений великих амбіцій. Фройд би плакав :)

Алекс працює в аутсорсинговій компанії, знімає квартиру з дружиною, щосезону подорожує. На свій місячний дохід Алекс може придбати 2319 Біг Маків.

*Big Mac Index для України $1.94

Портрет Алекса

Алексу 30 років
має позицію work-life balance
щоранку бігає з собакою

з повною вищою профільною освітою
задоволений своєю роботою на даний момент
середньомісячний дохід $4500
8 років загальний досвід роботи в ІТ
5 років досвіду по роботі з поточною технологією (Java)
2 роки працює у поточній компанії
додатково фрілансом не займається

Острахи — дауншифтинг та підвести команду в DotA.

Про такого програміста, як Алекс, зачасту говорять: “він сидить на жопі рівно, не спамить резюме, просто живе і п'є пиво”.

Алекс вирішує релокуватися

Алекса завжди цікавив досвід життя в іншій країні. Про переваги життя в Німеччині він дізнавався від товаришів, які переїхали одні до Мюнхена, другі до Берліну, а хтось до Цюріху. Порівнявши вартість життя між Києвом та Берліном та посерфивши Google (див. Корисні посилання), Алекс із дружиною вирішили, все ж, спробувати. 

Покрокові дії Алекса

1. Пошук відкритої позиції

Передусім, Алекс продублював свій повний профіль із LinkedIN у Xing, зазначив про бажання релокейту та розмістив своє резюме на сайті пошуку роботи Monster. Алекс не поспішав, тож вирішив місяць побути в пасивному пошуку. 

Для інфи: якщо ви вирішили розсилати своє CV по компаніях, то свою кваліфікацію потенційному німецькому роботодавцю вам потрібно буде довести. Ваш імейл із лише вкладеним резюме (і, до того ж, якщо воно у форматі Word) відразу піде у смітник. PDF вам у допомогу. Тож, що потрібно:

1) короткий мотиваційний лист англійською* та в якому описати як ви знайшли цю позицію, чому хочете працювати саме в цій компанії, чим ви можете бути корисним, а також вказати посилання на Twitter і GitHub;
2) резюме, обов'язково з життєрадісним фото;
3) відгуки з колишніх місць роботи.

Прикріплені PDF-доки бажано, щоб були німецькою. 

*якщо ви не знаєте німецьку на рівні В2 та плануєте працювати в компанії, де спілкуються англійською, можете спокійно відправляти електронний лист англійською.

2. Інтерв'ю. Офер. Да прибуде спокій.

І ось через два тижні Алексу зателефонувала рекрутер із Берліну, задала ряд питань і запропонувала наступне інтерв'ю по скайпу.

Примітка: вам може зателефонувати рекрутер із агенції (часто німецькі компанії беруть на аутсорс рекрутерів із Лондону). І ви можете сміливо бути позитивно налаштовані до спілкування. Головне — вміти себе продати, тобто мати натреновані софт скіли. У цьому Алекс залучився допомогою знайомих рекрутерів.

Потім було два скайп-інтерв’ю з HR компанії. І після виконання тестового завдання Алекса запросили на особисту співбесіду, сплативши за переліт і готель. 

Примітка: застосований Алексом метод Гауса, як би дико це не звучало, лишив у компанії приємне здивування та посприяв схвальному рішенню.

На очному інтерв'ю в Алекса спочатку була розмова в годину з тім лідом. Потім був спільний обід із командою. Опісля розмова з годину з PM. І наостанок обговорення оргпитань із HR. На наступний день Алекс отримав офер та попередньо погодився. По поверненню у Київ Алекс детально прочитав контракт і погодився його підписати. Радості Алекса не було меж :)

3. Віза на двох. Як бути із собакою?

Почався гарячий період для Алекса та його дружини: підготовка документів для отримання візи. Дочекавшись оригіналу контракту та забронювавши der Termin* (дату та час зустрічі), Алекс із повним пакетом документів пішов до німецького посольства. І через місяць мав на руках візу (онлайн відслідковувати день Х було дуже зручно). Це робоча віза, яка видається на 3-6 місяців, щоб влаштуватися в новому місті, прописатися на квартирі та подати документи на Blue Card вже в Німеччині.

*запам’ятайте цей слово — ви будете його часто чути/ використовувати всюди в Німеччині.

Ледь клопітким процесом для Алекса виявився збір документів на свого чотирилапого друга. 

4. Переїхали. Що тепер?

У Німеччині, де б ви не поселилися на перших порах, необхідно прописатися в місцевому центрі реєстрації протягом перших 1-2 тижнів. Роботодавець Алекса потурбувався про нього та надав службову квартиру. Алекс взяв свідоцтво про прописку, паспорт, робочий контракт та попрямував у банк відкривати рахунок. Перша зп уже не за горами :)

5. Час отримати Blue Card

Попередньо забронювавши дату подачі документів на Blue Card, Алекс направився у місцевий відділ по роботі з іноземцями. Із документів дружина Алекса подавала лише: прописку, паспорт, свідоцтво про шлюб. Blue Card сім’я отримала через три тижні.

Для інфи: аби скористатися правом на Blue Card (постійне місце проживання) потрібно:

1) мати диплом європейського стандарту або зробити визнання українського диплому;
2) мати підписаний контракт з роботодавцем і зарплату не менше 41 808 євро на рік (з податками).

Примітка: переклад документів та апостіль радимо зробити в Україні — виключно через ціну.

Ви скажете, що Алексу так легко дався переїзд. Так, що тут кривити душею, — усе ж по інструкції :) 

Корисні посилання

Як правильно скласти резюме

Порівняння вартості життя між Києвом та Берліном

Рівень життя у Берліні

Податковий калькулятор

Про Blue Card
bluecard-eu.de/blaue-karte-eu-deutschland
migrant.biz.ua/dovidkova/emigracia/blue-card-v-ievropi
germania.diplo.de/blob/blue-card-data.pdf

Список документів на візу

Правила перевезення тварин

Визнання диплому

Розробники діляться досвідом переїзду:
youtube.com/user/777voldemar/featured
vas3k.ru/blog/go_to_berlin
dou.ua/forums/topic/23126

За інсайт інфу для статті дякуємо Лілії, які з чоловіком вже 6+ років у Німеччині.

А якщо ви, як і Алекс, Java розробник та маєте бажання пожити у Берліні, охоче вас познайомимо з продуктовою берлінською компанією Zenhomes: почитати більше про позицію.

Також маємо позиції Java з релокейтом в Таллін: ділимось інсайтами життя в Естонії та відкритими позиціями.